Екзема Капоші у дітей і дорослих

Екзема Капоші у дітей і дорослих

Вірус простого герпесу викликає безліч захворювань шкірних покривів і слизових оболонок. Зазвичай збудника не надають особливого значення, так як носіями його є третина населення планети. Але багато хвороби провокуються активністю вірусу герпесу. Екзема Капоші – це одне з таких захворювань, названих в честь вченого, який описав клініку патології. Небезпека цієї форми криється в її прогресуванні, ускладненнях, які вона викликає.

Зміст статті:

Екзема Капоші – що це таке

Це шкірне захворювання пов’язане з хронічними дерматозами, атопічний дерматит у дітей та імунодефіцитом у дорослих.

Герпетиформная екзема в основному проявляється в дитячому віці – з півроку до двох років. У цей період життя у малюка не сформований власний імунітет. У його антитіл знижена захисна реакція на вірус простого герпесу.

Екзема Капоші у дитини

Якщо дитина отримав зараження від матері або інших носіїв захворювання після появи на світ, то на шкірі з’являються характерні висипання. Вони проходять через дві-три тижні, але вірус залишається в організмі, інфікуючи нервові клітини, дерму. Після одужання ймовірність загострення хвороби існує протягом усього життя.

Герпетична форма екземи виникає не на порожньому місці, їй передують порушення імунітету на клітинному рівні, пошкодження захисного бар’єру шкіри.

Що викликає хворобу

Екзема носить назву герпетиформная, так як за її виникнення відповідають віруси герпесу першого і другого типу. Вони відрізняються місцями ураження: перший тип вражає зону голови, шиї, рук і провокує екзема Капоші, другий проявляється висипаннями на сідницях, стегнах, в паху. Якщо у двомісячного немовляти діагностований атопічний дерматит, то від екземи його важко вберегти. Ризику піддаються ті малюки, які приймають лікування з глюкокортикостероїдами чи імуносупресивними препаратами або перебувають на штучному вигодовуванні.

Інфекція проникає в організм через слину зараженої людини, під час контакту зі шкірою, слизовими. Вірус життєздатний протягом десяти годин, якщо температура середовища знаходиться на рівні 22-25 градусів тепла.

Виникнення екземи Капоші може бути спровоковано захворюваннями:

 • червоним плоским лишаєм;
 • пузырчаткой вульгарного і листовидного типу;
 • эритродермией;
 • контактним дерматитом;
 • опіками шкіри.
Спровокувати появу екземи Капоші може червоний плоский лишай

Захворювання активується, коли організм дитини або дорослого слабшає під дією супутніх захворювань.

Клініка екземи

Ознаки шкірного захворювання, які з’являються на третій-п’ятий день після зараження герпетичною інфекцією:

 1. Температура тіла тримається на рівні 38-39 градусів і не збивається медикаментозними засобами.
 2. Розміри лімфатичних вузлів, розташованих на потилиці, під щелепами, під пахвами, збільшуються.
 3. Висипання у формі пухирців, заповнених рідиною, які з’являються на обличчі, шиї, руках, іноді на сідницях і в паху. Діаметр виразок від 1 до 3 мм, вони мають окреслені контури. Поступово бульбашки лопаються і зливаються в одні суцільні, вкриті засохлими корочками ерозійні, кровоточать ділянки.
 4. Виразки, які супроводжуються сверблячкою, больовими відчуттями.
 5. Приєднуються сонливість, слабкість, стомлюваність.

Перебіг захворювання закінчується через три тижні після його початку. У пацієнтів протікає екзема Капоші по-різному. Клініка залежить від віку хворого, супутніх патологій. Рецидиви хвороби будуть повторюватися протягом усього життя.

Симптоми екземи Капоші у дітей

Герпетиформная екзема зустрічається у дітей з півроку до двох років. Провокують її розвиток алергічні реакції, атопічна форма дерматиту, захворювання внутрішніх органів. З-за ослабленою імунною захисту вірус герпесу активно поширюється, викликаючи:

 • підвищення температури тіла до 39 градусів;
 • пухирчасті висипи, локалізуються на волосистій частині голови, на обличчі;
 • дратівливість, плаксивість;
 • свербіж, болючість уражених екземою ділянок.
Висипання при захворюванні екземою Капоші

Часто інфекція переростає в стоматит, коли покривається висипом слизова оболонка ротової порожнини. При цьому у дитини рясно тече слина, а язик обкладений білим нальотом. Рідше зустрічається ураження очей. При зараженні другим типом вірусу герпесу у маленьких дітей інфікується слизова статевих органів.

Небезпека екземи Капоші у тому, що вона може спровокувати захворювання:

 • кератокон’юнктивіт;
 • енцефаліт;
 • менінгіт;
 • гнійний отит.

Вторинне інфікування сприяє порушень у роботі внутрішніх органів.

Екзема Капоші у дорослих

У підлітків і дорослих герпетиформная екзема зустрічається рідше і пов’язана:

 • з ВІЛ-інфекцією;
 • зі злоякісними пухлинами;
 • з використанням променевої та хіміотерапії;
 • з прийомом препаратів, що пригнічують імунну систему людини.

Методи діагностики

Диференціювати хвороба від схожих патологій можна шляхом аналізів, дослідження крові, слини, рідини везикул.

Види обстеження

 1. Аналізи крові визначають наявність антитіл відносно вірусів герпесу першого або другого типу. Вони виявляють збільшення показника ШОЕ, кількості лейкоцитів.
 2. Дослідження ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція здатна визначити збудника, що спричинив екзема Капоші. По виду змін в структурі ДНК диференціюють захворювання. На діагностику йде шість годин, через добу результат буде розшифровано.
 3. Цитологічний тест на клітини тцанка – цей спосіб не дає впевненого діагнозу в тому, що це екзема Капоші, а не вітряна віспа або герпетичний лишай.
 4. Виявлення багатоядерних гігантських клітин в культурах, заражених виділеннями везикул, – завдання вірусологічного дослідження. Висока точність проведеного аналізу дозволяє визначити збудника і підібрати відповідні препарати для лікування.

Також переконатися в діагноз допомагає огляд хворого, зібраний анамнез, скарги пацієнта на стан організму.

Схеми лікування

Терапія герпетиформний екзема можлива в стаціонарі. У лікувальні заходи включають препарати, спрямовані проти вірусу.

Серед ефективних засобів, які борються з герпесной інфекцією, зазначають:

 1. Ацикловір з блокуванням синтезу ДНК вірусу. Випускають препарат у формі таблеток і мазі. Перорально приймають таблетки в якості лікування і профілактики. Дозу визначають залежно від ваги пацієнта, 20 мл на кілограм маси тіла. Аналогом Ацикловіру є Зовіракс. Для зовнішнього застосування використовують п’ятивідсоткову мазь або крем. Засіб наносять на ушкоджені ділянки тіла п’ять разів на добу з інтервалом у чотири години.
 2. Фамцикловір – активний відносно вірусу першого і другого типу. Потрапляючи в клітини збудника, основна речовина препарату пригнічує синтез ДНК і відтворення вірусу. Ліки призначають пацієнтам старше 18 років, з обережністю тим, хто страждає від ниркової недостатності.
 3. Валтрекс. Показаний для лікування і профілактики герпесной інфекції.
 4. Противогерпетический імуноглобулін з підвищеним вмістом антитіл. Препарат входить до складу імунної терапії, необхідної для усунення рецидивів екземи Капоші. Його вводять внутрішньом’язово одноразово. Курс лікування складається з чотирьох-п’яти ін’єкцій.

Разом з противірусними препаратами лікар виписує вітамінні комплекси, антигістамінні засоби, що знімають симптоми свербіння і роздратування на шкірі.

Висипання на шкірі підсихають, зменшуються в розмірах із застосуванням розчину брильянтової зелені, яким обробляють уражені ділянки шкіри. Ним користуються до того, як бульбашки розкрилися. На кірки ранок наносять пом’якшувальні мазі: дерматоловую або борно-нафталановую. Добре відділяються геморагічні кірки, загоюються виразки після змазування шкіри саліцилової-цинковою пастою.

Призначення здійснюються у відповідності зі стадією перебігу екземи і виникаючими ускладненнями.

Як запобігти захворюванню

Уберегти дитину від зараження вірусом герпесу можна, захистивши його від контакту з інфікованим дорослим. Особливо це стосується тих малюків, які страждають від дерматозу або дерматиту. Імунітет дорослого і підлітка зміцнюють:

 • правильним харчуванням, включенням в раціон продуктів, багатих вітамінами, амінокислотами;
 • чергуванням відпочинку і фізичних навантажень;
 • заняттям спортом, пішохідними прогулянками;
 • повноцінним сном;
 • вживанням в міжсезоння часнику, екстракту ехінацеї, женьшеню.

Результат терапії екземи Капоші сприятливий тільки у разі організації своєчасного лікування патології.

До захворювання необхідно ставитися серйозно, вчасно лікуватися, запобігаючи рецидиви патології профілактичними заходами.

Leave a Comment (0) ↓