Причини дерматиту при вагітності
В період виношування плоду жіночий організм піддається численним змінам. Це фізіологічний і нормальний процес.
Такі зміни пов’язані з гормональним фоном. Починають активно вироблятися речовини, необхідні для збереження вагітності. Але при наявності несприятливих факторів в період виношування можуть розвиватися різні захворювання.
Саме так виникає дерматит при вагітності. До основних негативних факторів належать:
- Схильність до алергічних реакцій. На тлі ослабленого імунітету ця особливість посилюється.
- Хронічні захворювання ШКТ. Порушується процес обміну речовин, що призводить до нестачі одних сполук і надлишку інших.
- Емоційне перенапруження. Дерматит може виникнути із-за постійної нервозності.
- Неякісні косметичні засоби. При слабкому імунітеті їх дія стає агресивним.
- Незбалансоване харчування. Захворювання викликає велику кількість алергенних продуктів.
- Інфекційні хвороби. Вони проявляються інтенсивніше і викликають появу додаткових симптомів через зниження імунітету.
- Прийом лікарських препаратів. Вагітність може викликати непередбачену реакцію на них. Особливо це відноситься до стероїдних лікарських засобів та антибіотиків.
- Вплив погодних умов. Сприйнятливість шкіри майбутньої матері до впливу сонячних променів і вітру.
- Спадковість. Дерматит може виникати за наявності генетичної схильності до цього захворювання.
Класифікація
Часто зустрічаються форми дерматиту у вагітних:
- Атопічна (алергічна). До виникнення захворювання призводить схильність організму до алергічних реакцій. Вони виникають із-за загострення чутливості до окремих подразників та починається з свербежу, лущення в області ліктів і колін. Потім формується висип на руках, ногах, спині, животі. Якщо алерген не усунути, то патологія буде прогресувати і може призвести до несприятливих наслідків для плода.
- Периоральная. Цей різновид захворювання не вважається небезпечною для жінки і дитини. Проявляється такий дерматит у вигляді висипу. Вона зачіпає в основному шкіру обличчя, локалізуючись навколо очей та губ, на скронях і підборідді, під носом.
- Поліморфна. Такий вид дерматиту виникає на останньому триместрі вагітності. Припускають, що його розвиток провокує активне зростання плоду. У жінки з’являються висипання, схожі з кропив’янкою. Вони утворюються на животі і стегнах. Цей тип зазвичай проходить протягом тижня після пологів.
Пероральний (періоральний) дерматит
Увага! Визначення форми патології важливо при виборі терапевтичних процедур, оскільки щодо кожної з них передбачена своя тактика лікування.
Симптоми і ознаки дерматиту у вагітних
Знання симптомів необхідно для того, щоб жінка вчасно звернулася до лікаря. Основні ознаки:
- поява висипань на шкірі;
- свербіж, печіння;
- почервоніння шкірних покривів;
- формування набряків;
- лущення;
- утворення пухирів і гнійників;
- огрубіння шкіри;
- пігментація.
Ці ознаки проявляються не одночасно. Також захворювання характерне поступове прогресування. Спочатку симптоми охоплюють невеликі ділянки, надалі поширюються по всьому тілу.
Механізм формування дерматиту при вагітності
Захворювання розвивається під впливом змін, що відбуваються в організмі жінки: коливання гормонального фону, збільшення ваги, поява розтяжок на шкірі, ослаблення імунної системи.
Диференціальна діагностика
Діагностикою повинен займатися фахівець. Незважаючи на те, що розпізнати прояви захворювання нескладно, визначити його різновид без медичних знань неможливо.
Список діагностичних процедур, які повинна пройти майбутня мама:
- Огляд пошкоджених ділянок.
- Здача аналізів. Вони призначені для визначення речовин, що спровокували реакцію.
- Мікроскопічне дослідження частинок шкіри. Таким способом виключають або підтверджують наявність інших шкірних захворювань.
- Мікологічний аналіз. Він необхідний для виявлення грибкових уражень.
Увага! Тільки на основі результатів лікар робить висновки і визначається зі схемою лікування.
Методи лікування дерматиту у вагітних
Усунення дерматиту у вагітної жінки або у годуючої матері – не просте завдання. Багато препарати, призначені для лікування дерматиту, не підходять, так як можуть завдати шкоди дитині. Тому призначати ліки повинен тільки лікар.
Деякі випадки дерматиту не вимагають лікування. Таке буває, коли симптоми проявляються незначно. У цій ситуації жінці рекомендують гіпоалергенну дієту. З раціону виключають морепродукти, шоколад і солодощі, копченості, газовані напої і контакти з побутовими алергенами: пилом, шерстю домашніх тварин, косметичними засобами. Якщо патологічні прояви ослабнуть, то застосування медикаментозних засобів не потрібно.
При прогресивній симптоматиці пацієнтці призначають антигістамінні препарати, засоби для зовнішнього застосування, які діють лише на пошкоджені ділянки. Ліки вибирають тільки ті, застосування яких дозволено в період вагітності.
Якщо ситуація ускладнюється порушеннями ШКТ, пацієнтці рекомендують прийом пробіотиків. У важких випадках доводиться застосовувати антибіотики. Вони потрібні для боротьби з вторинною інфекцією.
Емоційний стан майбутньої породіллі допомагають нормалізувати трав’яні настої із заспокійливим ефектом. В рамках симптоматичної терапії використовують протизапальні та регенеруючі засоби зовнішнього застосування.
Увага! Мазі на основі кортикостероїдів вагітним призначають рідко. Щодо їх необхідно чітко дотримуватися інструкції.
На додаток до медикаментозної терапії дозволяють використовувати народні засоби на основі лікарських трав: екстракту шипшини, кропиви, лопуха, кори дуба. Відвари з цих рослин володіють зволожуючим і заспокійливим дією. Перед їх використанням необхідно переконатися у відсутності чутливості до них, інакше стан пацієнтки може погіршитися.
Після народження дитини дерматит зазвичай проходить сам. Якщо цього не сталося, то жінці прописують ефективне і комплексне лікування.
Способи профілактики
Правила, дотримання яких знижує ризик виникнення дерматиту:
- В період виношування плоду дотримання гіпоалергенної дієти.
- Відмова від агресивної косметики.
- Виключення контактів з подразниками.
- Уникання стресових ситуацій.
- Лікування інфекційних захворювань до передбачуваної вагітності.
Дерматит у жінок в період вагітності не відноситься до числа небезпечних захворювань. У більшості випадків він самостійно проходить після народження дитини. Але під впливом несприятливих факторів захворювання може розвинутися і нашкодити як майбутньої матері, так і плоду. Тому дуже важливо при найменшому прояві хвороби своєчасно звернутися за допомогою до лікаря і надалі виконувати всі його рекомендації.